REJSTŘÍK PAMÁTKOVÉ PÉČE

Vláknocementové střešní krytiny

Stručný popis prvku

Vlnitá vláknocementová krytina je lehká a pevná střešní krytina, použitelná na všechny typy šikmých střech. Skládaná krytina z vláknocementu je vhodná pro použití na střechy již od sklonu 18°.

Parametry
Popis prvku a použití

Rovinné desky

Jsou vyráběny z anorganických hydraulických pojiv nebo z vápníkového silikátu (který je vyroben chemickou reakcí z křemíku a substancí obsahujících vápno) a vláken. Vlákna mohou být z jednoho nebo z více druhů: přírodně organická, přírodně anorganická, syntetická anorganická, syntetická organická. Je vhodná i pro obklady fasád a štítů. Vyrábí se v 8-mi základních řadách, které jsou k dostání v široké nabídce barev. Některé typy střešní krytiny je možné dostat v úpravě imitace břidlice nebo v podobě zesílené šablony do extrémně náročných oblastí. Skládaná střešní krytina vyniká svojí nízkou hmotností, dlouhou životností, stálou barevností a odolností proti tvorbě mechů.

Vlnovky a tvarovky

Vlnitá vláknocementová krytina je lehká a pevná střešní krytina, použitelná na všechny typy šikmých střech. Jednotlivé typy vlnité krytiny se mezi sebou liší velikostí a tudíž i hmotností, barevnou škálou, minimálním sklonem použití, počtem vlnovek a maximálním možným zatížením, které nám udává oblast použití. Mezi zákazníky je oblíbená především pro svoji příznivou cenu a vysoké užitné vlastnosti. Vlnovky mohou mít 7 různých profilů. Vlnitá střešní krytina se sklonem větším než 10° se pokládá na dřevěné hranolky (80 x 50 mm), do kterých se upevňuje ocelovými vruty. Je velmi lehká, neboť její hmotnost činí cca 11 kg.m-2, což umožňuje odlehčení dřevěného krovu o cca 30% oproti krovu s pálenou či betonovou krytinou.